Prezent na urodzin okazał sic być ciekawym rozwiązaniem komunikacyjnym, przez pewien czas przeleżał w szafce, jednak teraz znajdzie swoje miejsce w Polo. Planowane jest jednak podpięcie rozgałęźnika tak aby umieścić go w schowku pasażera a następnie kabel zasilający przeprowadzić w słupku pod podszybie, gdzie ostatecznie rejestrator znajdzie swoje miejsce. Ciekawą funkcją jest możliwość nagrywania w powtarzających się pętlach czasowych, dzięki czemu nie musimy przeglądać całych nagrań.
VW Polo 6n - wszystko co powinieneś wiedzieć o VW Polo, historia, ciekawostki, nowinki, tutoriale i manuale z wprowadzania zmian, jak również opisy drobnych napraw.
niedziela, 30 marca 2014
sobota, 29 marca 2014
[S] Sprzedam kołpaczki do felg
Porządki sprawiły, iż mam do zaoferowania w sprzedaży dekielki VW Polo do felg stalowych. Ewentualnie zamienię je na standardowe kołpaki 13`` oryginalne VW.
Cena: 35 pln.
piątek, 28 marca 2014
[N] Wymiana filtra kabinowego
Wymiana filtra kabinowego (więcej o filtrach - tutaj >>>) jednak w tym artykule skupimy się na wymianie filtra przeciwpyłkowego.
Potrzebne narzędzia:
- śrubokręt płaski
- szmatka wilgotna
Czas pracy: 15 min
Trudność: łatwe
1. Rozpoczynamy od otwarcia maski przedniej, po prawej stronie (pasażera) przy podszybiu znajduje się cel naszego poszukiwania.
2. Następnie pociągamy do góry uszczelkę zdejmując ją z zaczepów, wystarczy do połowy podszybia.
3. Teraz delikatnie odchylamy uszczelkę przy podszybiu, która leży na plastikowym elemencie zakrywającym filtr, powinniśmy widzieć tam dwie śruby do odkręcenia. Po ich demontażu pociągamy delikatnie do siebie i w prawo cały plastik - proponujemy przed tą czynnością zwrócić uwagę na to jak układała się uszczelka w szczególności po lewej stronie przy zawiasie klapy, aby za chwilę ponownie umieścić ją w taki sam sposób.
4. Teraz podważamy dwa zaczepy od przodu filtra i ściągamy plastikową poziomą osłonkę, aby mieć możliwość swobodnego wydobycia wkładu z ramką z pojemnika. Na zdjęciu widzimy filtr już po odczepieniu z jednego zaczepu.
5. Zdjęcie dla tych niedowiarków, którzy twierdzą, iż wymiana filtra jest zbyteczna, albo którzy uważają, ze w ich aucie nie ma zanieczyszczeń z powietrza. Po prawej stronie filtr wyjęty z VW po lewej filtr nowy. Obracamy ramkę i wyciągamy wkład filtra. Następnie umieszczamy nowy filtr w ramce i jesteśmy gotowi do przystąpienia do jego zakładania - wykonując ww. czynności w odwrotnej kolejności.
6. Ostatnia rada, pamiętamy ramkę mamy odwróconą do góry nogami, więc wkład filtra należy tak umieścić aby po obróceniu ramki z filtrem strzałki kierunkowe były skierowane ku dołowi.
7. W ten oto sposób dotarliśmy do finału, nowy wkład znalazł swoje miejsce w VW Polo. Teraz, zapinamy poziomą osłonkę na ramkę, wpinamy ramkę z filtrem w mocowania, wsuwamy plastikowy element podszybia - zwracając uwagę aby ładnie ułożył się przy zawiasie klapy - następnie przykręcamy i zakładamy uszczelkę komory silnika.
[N] Wymana filtra kabinowego
Parujące szyby w samochodzie, wrażenie iż puszczony nawiew nic nie pomaga to wszystko prowadzić powinno do wniosku o konieczności dokonania wymiany filtra kabinowego inaczej zwanego przeciwpyłkowym.
W sprzedaży występują dwa rodzaje filtrów kabinowych: tradycyjne przeciwpyłkowe oraz węglowe. Te pierwsze, montowane w większości aut wyjeżdżających z fabryki,
zatrzymują pyłki roślinne, sadzę i kurz oraz inne dostające się z
zewnątrz pojazdu cząsteczki wielkości 1 mikrona. Działanie filtrów
węglowych jest szersze. Eliminują one dodatkowo nieprzyjemne zapachy
oraz szkodliwe dla człowieka gazy: ozon, dwutlenek węgla czy też tlenki
azotu, dzięki czemu znika zmęczenie, nudności czy bóle głowy. Filtry te
są dość odporne na zawilgocenie.
Niebawem tutorial z fotorelacją z wymiany filtra.
czwartek, 27 marca 2014
[N] Wymiana siłownika centralnego zamka
Postanowiłem zakończyć rozpoczęty temat naprawy siłownika centralnego zamka. Jak już wspomniałem, przecięte wiązki drzwi sprawiły, że zmuszony byłem do demontażu boczków w tylnych drzwiach. Po ich ściągnięciu zobaczyłem siłowniki, które następnie przyłączyłem do przeciętej wiązki, niestety jeden z siłowników był uszkodzony. Z tego też względu zamontowałem nowy, aczkolwiek gabarytowo różny. Wymagało to wyregulowania na nowo skoku wodzika poruszającego skobel, do czego potrzeby był mały imbus. Wszystko obecnie złożyłem w jedną całość, wiązki starannie zaizolowałem i mogę chwalić się sprawnie działającym centralnym zamkiem.
[T] Montaż owiewek HEKO
Owiewki do przednich szyb marki HEKO. Podobnie jak z chlapaczami mamy co najmniej dwie grupy osób: pierwsza która z entuzjazmem zapatruje się na montowanie owiewek do samochodów osobowych w których nie ma klimatyzacji oraz druga grupa która stwierdza, iż jest to zbyteczny gadżet. Ja zaliczam się do tej pierwszej grupy.
Czas trwania: 10 min
Trudność: łatwe
Potrzebne narzędzia:
Czas trwania: 10 min
Trudność: łatwe
Potrzebne narzędzia:
- szmatka wilgna
- karta bankomatowa
1. W pierwszej kolejności odsuwamy szybę i uszczelkę wycieramy ze zgromadzonego tam brudu, zaskoczenie gwarantowane.
3. Umieszczamy pomiędzy uszczelkami w drzwiach ten koniec owiewki, który jest przy lusterku, mniej więcej do wysokości załamania się owiewki w łuk, a następnie po przeciwnej stronie umieszczamy drugi koniec owiewki. Na środku pozostanie nam część owiewki nie umieszczona pod uszczelką.
4. Przystępujemy do powolnego i delikatnego umieszczania owiewki pomiędzy uszczelkami, robimy to z wyczuciem i bez pośpiechu.
5. Na koniec metalowy usztywniacz nakładamy na kartę bankomatową i wpychamy pomiędzy owiewkę a uszczelkę, dociskając wszystko szybą i montaż mamy wykonany.
Co istotne bo wiele osób o to pyta, owiewki nie utrudniają widoczności w lusterkach bocznych, jak również w czasie delikatnego deszczu możemy spokojnie jechać z uchyloną szybą boczną w aucie.
Co istotne bo wiele osób o to pyta, owiewki nie utrudniają widoczności w lusterkach bocznych, jak również w czasie delikatnego deszczu możemy spokojnie jechać z uchyloną szybą boczną w aucie.
środa, 26 marca 2014
[M] Kierownica skórzana
Zmiana kierownicy stała się faktem. Nowa kierownica obszyta skórą oryginalna z modelu GTI wręcz idealnie pasuje do wnętrza poczciwej Polówki. Nie będziemy przesadzać jeśli powiemy, że zupełnie inaczej odbiera się auto, inaczej prowadzi się je aniżeli na kierownicy 3-ramiennej z tworzywa. Naturalnie warto również zwrócić uwagę na względy estetyczne zupełnie inaczej prezentuje się wnętrze.
niedziela, 23 marca 2014
[T] Wymiana boczkow 6n
Wymiana boczków w VW Polo jest czynnością łatwą, prostą aczkolwiek wymagającą spokoju i wyczucia. Boczki ściągamy najczęściej w celu ich wymiany, zamontowania centralnego zamka bądź instalacji elektrycznych szyb.
Czas trwania:
- 10 min na stronę
Trudność:
- czynność łatwa do wykonania
Czas trwania:
- 10 min na stronę
Trudność:
- czynność łatwa do wykonania
Potrzebne narzędzia:
- śrubokręt krzyżakowy
- śrubokręt płaski
Dodatkowy asortyment:
- ściereczka (lub wilgotne chusteczki)
1. Odkręcamy rygiel do blokowania zamka w drzwiach.
2. Demontujemy korbkę do otwierania okien. W tym celu najlepiej jest ustawić ja w pozycji poziomej. Następnie chwytamy w dwa palce tulejkę (podkładkę) znajdującą się pomiędzy samą korbką a tapicerką drzwi i przesuwamy ją w przeciwna stronę. Czyli jeśli korbka ustawiona jest poziomo w prawo to sama tulejkę (podkładkę) przesuwamy poziomo w lewo. Na zdjęciu widzimy tulejkę już przesuniętą w lewo. Teraz wystarczy delikatnie sama klamkę pociągnąć do siebie.
3. Kolejny etap to ściągnięcie osłony rączki, w tym celu płaskim śrubokrętem delikatnie podważamy od spodu uchwyt - uważając aby nie porysować plastikowych elementów.
4. Teraz przystępujemy do okręcenia 2 szt. śrub znajdujących się w górnej i dolnej części uchwytu.
5. Teraz przystępujemy do tej części wymagającej zdecydowania i wyczucia. Teraz po wykonaniu ww. czynności boczki trzymają się tylko na uchwytach (zatrzaskach). Rozpoczynamy odpinanie tapicerki od spodu pociągając ją delikatnie ale zdecydowanie do siebie przesuwając się do góry. Może być nam trudno zacząć dlatego możemy wspomagać się śrubokrętem przy pierwszym zacisku - ale ostrożnie z lakierem drzwi.
Uwagi:
- uważajmy na klamkę która nie schodzi z boczkiem a zostaje na drzwiach - w moim wypadku wypięła się delikatnie tj. wyskoczyła z zaczepów, proszę więc delikatnie włożyć ją na miejsce,
- jeśli będziemy zbyt zdecydowani może nam się zdarzyć, że uchwyt boczki plastikowy pęknie,
- największa trudność sprawia odczepienie boczku z zaczepów przy uszczelce drzwi, pociągamy boczek od spodu do góry i równolegle do siebie,
- szmatka (chusteczki nawilżające) będą przydatne, aby wytrzeć boczek od spodu, jak i uszczelki po zdjęciu boczków.
czwartek, 20 marca 2014
[M] Czujnik parkowania
Nieskomplikowany, posty ale i funkcjonalny czujnik parkowania. Owszem można powiedzieć że VW Polo jest na tyle małym autem i posiada tak doskonałą widoczność, iż zbytecznością jest montowanie do niego czujników parkowania - jednak nikt nam nie odbierze przyjemności z dokonywania kolejnych modyfikacji, zawsze to kolejny powód do poczynienia wpisu.
Model: Unitec 75311
[M] Taśma do kierownicy
Kolejne paczki z zamówionym asortymentem docierają na miejsce. Planowane modyfikacje i zmiany pomału przybierają realnego kształtu. Tym razem kurier stawił się z taśmą pod kierownicę 4-ramienną z poduszką. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko przystąpić do instalacji pierwszej poważnej modyfikacji.
Pierwsze nieśmiałe foto
Jest to pierwsze foto, wykonane telefonem komórkowym. Niebawem Polo dostanie pierwszą sesję, miejmy nadzieje, że wypadnie zachęcająco.
środa, 19 marca 2014
[M] Zmiana kierownicy
Zmiana kierownicy VW Polo 6n
Pierwszą modyfikacją, jaką dokonaliśmy w modelu, jaki zakupiliśmy było odszukanie odpowiedniej kierownicy obszytej skórą. Udało się trafić na egzemplarz z modelu GTI. Kierownica z taśmą dotarła na miejsce, stan kierownicy określić należy, jako bardzo dobry. Polecamy wszystkim taką zmianę. Zupełnie inaczej odbiera się auto, prowadzi się auto ze skórzaną kierownicą. W naszej ocenie jest to zmiana, nie tylko estetyczna, bo przede wszystkim lepiej ta kierownica wygląda niż standardowa 3-ramienna, ale również jest to zmiana skutkująca modyfikacją w odbiorze w tzw "czuciu" auta.
poniedziałek, 17 marca 2014
Zakup używanego auta
Zakup
używanego samochodu na wtórnym rynku, budzi szereg emocji. Rynek pełen jest
różnego rodzaju ofert sprzedaży, mniej, bardziej atrakcyjnych. Pamiętać jednak
należy, iż sam pojazd to nie wszystko, zasada ograniczonego zaufania wynikająca
z przepisów ruchu drogowego, powinna mieć również zastosowanie przy zawieraniu
umów sprzedaży. Konsekwencje bowiem braku troski o własne interesy w tym
zakresie mogą dla nas okazać się katastrofalne. Postaram się przybliżyć
tematykę problemu uwypuklając zagrożenia, jakie mogą wiązać się z transakcjami
sprzedaży samochodów używanych. Z uwagi na charakter publikacji tekst ten wolny
będzie od porad związanych z metodologią dokonywania oględzin powłoki
lakierniczej auta, skupię się na aspektach prawnych związanych z transakcją
kupna – sprzedaży.
Pierwsza
podstawowa zasada – czytamy ze zrozumieniem
Zawierając
umowę sprzedaży nie możemy naszych działań ograniczać tylko i wyłącznie do
złożenia podpisu na ostatniej stronie umowy. Przed złożeniem oświadczenia woli,
przed podpisaniem umowy powinniśmy oddać się lekturze tekstu umowy. W tym celu
warto jest znaleźć kilka chwil wolnego czasu i spokoju, tak aby emocje związane
z oględzinami pojazdu nie zasłoniły nam obrazu rzeczywistości. Pierwszą zatem
zasadą jest, iż tekst umowy sprzedaży należy przeczytać i to przeczytać ze
zrozumieniem. Lektura bowiem tej umowy może doprowadzić nas do szeregu pytań i
wątpliwości, które należy wyjaśnić w rozmowie ze sprzedającym nanosząc stosowne
poprawki do tekstu umowy, tak aby tekst był czytelny i jasny dla obu stron
umowy. Czytając dokument należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:
-
jak została określona cena sprzedaży ?
-
czy zastrzeżony został zadatek ?
-
czy określono w treści umowy kary umowne ?
-
jaka jest odpowiedzialność sprzedawcy ?
-
kto sprzedaje pojazd ?
Ubezpieczenie OC
W tym
miejscu skupimy się na zagadnieniu związanym z kwestią realizacji obowiązku
ubezpieczenia pojazdu samochodowego zakupionego od poprzedniego użytkownika w
ramach odpowiedzialności cywilnej, czyli przysłowiowego OC.
Zagadnienie to
regulowane jest treścią Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym
i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U.2013.392 j.t.)
Zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. Ustawy, posiadacz pojazdu
mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC
posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem
posiadanego przez niego pojazdu.
Zasadą jest, iż umowę
ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12
miesięcy.
Automatyczne przedłużenie OC
Zgodnie z art. 28 ust. 1 ww. Ustawy, jeżeli posiadacz
pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12
miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej
wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12
miesięcy chyba, że zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku
powiadomienia, jeżeli:
1) nie została opłacona w całości określona w
umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia
zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w
zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo
2) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu
ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo
oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania
upadłościowego, w przypadku, o którym mowa w art. 98 ust. 2.
wtorek, 11 marca 2014
Sam namprawiam VW Polo
Ciekawa
pozycja, jako lektura dla tych wszystkich, którzy nie boją się wiedzy i
praktyki. Warto oddać się lekturze tej książki, zachęcam do zapoznania
się z wersją elektroniczną, nie mniej jednak docelowo polecam wersję
tradycyjną, albowiem znacznie ułatwia to posługiwanie się informacjami w niej zawartymi w praktyce. Publikacja zawiera szereg
przydatnych informacji, których wykorzystanie w praktyce może okazać
się dla nas niezbędne, nie tylko z racji faktu możliwości wygenerowania
oszczędności, ale także dlatego, iż dać może nam wiele radości.
Sam Naprawiam Samochód tutaj>>>
Pierwsza kosmetyka
W dniu wczorajszym autko otrzymało od nas wizytę w Car SPA, co prawda w wydaniu garażowym i nakładem sił własnych, aczkolwiek na najwyższym poziomie. Nakład pracy opłacał się, albowiem efekt końcowy pokazał, na co stać to piękne autko. Z uwagi jednak na niezakończony proces modernizacyjny, fotografie jeszcze nie zostaną pokazane.Powłoka lakiernicza oddała piękno tego auta. Pogoda dopisała, chęci do pracy również.
niedziela, 9 marca 2014
Historia modelu VW Polo
Volkswagen Polo I zadebiutował w 1975 roku. Model jest bliźniaczą konstrukcją wypuszczonego rok wcześniej Audi 50 od którego był dużo tańszy i sprzedawany w Europie.vPodstawowa wersja z czterocylindrowym benzynowym silnikiem o pojemności 895 cm³ i o mocy maksymalnej 29,5 kW (40 KM) kosztowała 7500 marek.
W 1976 roku Volkswagen rozszerzył ofertę o wersję z silnikiem 1093 cm³ o
mocy 37 kW (50 KM). W 1977 roku paleta modeli powiększyła się o kolejną
wersję nadwozia sedan – model Volkswagen Derby
z wielką pojemnością bagażnika, wynoszącą 515 litrów. Życzenia klientów
miały także wpływ na ofertę silników, która rozszerzyła się o nową
jednostkę o pojemności 1272 cm³ i mocy 44 kW (60 KM). Do 1981 roku
wyprodukowano ponad 500 tys. egzemplarzy.
Volkswagen Polo II zadebiutował w 1981 roku.
Model przeszedł wiele modernizacji. Przeprowadzona w 1979 roku modernizacja poprzedniej wersji wprowadziła większą gamę silników. Od końca lat 80. produkowany w Hiszpanii. W październiku 1990 roku został poddany face-liftingowi, któremu zawdzięcza m.in. nowocześniejsze kształty, nowe wnętrze. Produkowany jako hatchback, coupé, oraz w małej ilości sedan zwane „polo classic” (lata 1985-1993) oraz sedan nazwany „Derby” (lata 1982-1985).
Model przeszedł wiele modernizacji. Przeprowadzona w 1979 roku modernizacja poprzedniej wersji wprowadziła większą gamę silników. Od końca lat 80. produkowany w Hiszpanii. W październiku 1990 roku został poddany face-liftingowi, któremu zawdzięcza m.in. nowocześniejsze kształty, nowe wnętrze. Produkowany jako hatchback, coupé, oraz w małej ilości sedan zwane „polo classic” (lata 1985-1993) oraz sedan nazwany „Derby” (lata 1982-1985).
Volkswagen Polo III zadebiutował w 1994 roku. Całkowicie nowa wersja zbudowana na bazie płyty podłogowej Seata Ibiza. Kontynuowano wersje hatchback i sedan (Polo Classic) oraz wprowadzono do
oferty modele pięciodrzwiowe. W lipcu 1997 roku wprowadzono modyfikacje
polegające na przeprojektowaniu deski rozdzielczej ze zmienionym
układem zegarów (wskaźnik poziomu paliwa i temperatury cieczy chłodzącej
na środku) oraz tylnej klapy z przetłoczeniem na górze. Pod koniec 1999
roku przeszedł poważniejszy facelifting, dotyczący głównie przodu, tyłu, silników i wyposażenia.
Volkswagena Polo IV oparto ponownie na wspólnej płycie podłogowej z SEAT-em Ibizą i Skodą Fabią, zewnętrznie przypominająca najmniejszy model w gamie VW, Lupo. W maju 2005 roku roku z okazji 30-lecia poddano go face-liftingowi,
który dotyczył głównie wyglądu zewnętrznego, stylistycznie
nawiązującego do wyższych modeli koncernu. Model jest oferowany również w
wersji sedan nie sprzedawanej w Polsce, a także w uterenowionej wersji Cross Polo, która nie odniosła sukcesu w Polsce. W 2010 roku w RPA stworzono zmodernizowana wersję „Polówki” 9N o nazwie Polo Vivo. Ten samochód występuje w nadwoziu sedan oraz hatchback.
Volkswagen Polo V generacji został zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych Geneva Motor Show 2009. Model powstał na bazie nowej płyty podłogowej, wykorzystanej po raz pierwszy w Seacie Ibiza IV generacji.
Polo V jest nieco niższe, szersze i dłuższe, zupełnie nie przypomina
poprzedniej generacji. Nowe Polo kontynuuje kierunek stylizacyjny
wyznaczony przez nowego VW Golfa. Do sprzedaży w Polsce model trafiło w lipcu 2009 roku. Na salonie we Frankfurcie nad Menem zaprezentowano wersję 3-drzwiową. V generacja Volkswagena Polo została wybrana Europejskim Samochodem Roku 2010, w tym samym roku zdobyła także tytuł World Car of the Year. Na początku 2010 roku koncern zaprezentował wersję sedan, która weszła do produkcji w 2011 roku. Produkowana jest w Rosji
i kosztuje ok. 40 tys. zł. Wyposażone zostało w sinik 1.6 o mocy 105
KM, dostępne jest w kilku wersjach wyposażeniowych: Trendline,
Comfortline, Highline. Od 1 stycznia 2011 roku dostępny jest w sprzedaży model GTI. Posiada
on benzynowy silnik TSI o pojemności 1.4 i dysponuje mocą 180 KM.Na początku 2014 roku auto poddano face liftingowi.
Zmieniono m.in. kształt zderzaków, przemodelowano konsolę środkową. W
palecie znalazły się nowe wzory aluminiowych felg i osiem nowych barw
nadwozia. Przy okazji liftingu odświeżono paletę jednostek napędowych.
Wysokoprężne 1,2 TDI i 1,6 TDI zastąpił nowy, trzycylindrowy silnik 1,4
TDI oferowany w trzech wariantach mocy: 75 KM, 90 KM i 105 KM. Do listy opcjonalnego wyposażenia pojazdu dodano m.in. aktywny tempomat, system automatycznego hamowania przy niskich prędkościach, przedni lampy wykonane w technologii LED oraz elektromechaniczne wspomaganie kierownicy. Pojazd został zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Genewie.
Źródło: pl.wikipedia.org
Subskrybuj:
Posty (Atom)